Wjeżdża short na FB. Horyzont…

Wjeżdża short na FB. Horyzont czasowy do 3 lat, oczekiwany spadek 50-80% w przeciągu tego czasu. TL, DR najsłabsze ogniwo przehajpowanego FAANG opierający się na najwątlejszych podstawach. Przy większej korekcie dostanie w dupę najmocniej.

– Negatywny sentyment. Nikt nie lubi tej firmy, stąd zmiana nazwy. Mimo to pomimo cotygodniowych afer dalej jest „na szczycie”. Moim zdaniem trzyma się tam głównie siłą rozpędu – jak Smith kupuje modny ETF typu QQQ to kupuje też FB.
– Core zarobku wynika z monetyzowania prywatności. W dupie mam kwestie etyczne przy inwestycjach – problem w tym że inne spółki grają przeciwko tej strategii. Już zaczęło ich to uderzać w ich portfel.
– Na przykładzie Facebooka – odwracają się od swoich najwierniejszych użytkowników stanowiących większość, w tym przypadku nielubiących zmian i wiernych boomerów. Ot tak z dnia na dzień odcinają się od stałego i w miarę pewnego dochodu. Wyśmienita strategia.
– Nowy projekt metawersum to zajebiście ryzykowne stawianie wszystkiego na jedną kartę motywowane ambicjami szefa. Podobne projekty przeżerały ogromne pieniądze i szybko się wypalały. Na dobre koncepcja sprawdziła się na dłużej jedynie w przypadku gier MMO dla bardzo specyficznej grupy mającej za dużo czasu.
– Początek zawirowań/korekty/recesji/stagflacji po 2 latach pandemii to paradoksalnie nie jest dobry moment na rozpoczynanie wielkoskalowych, innowacyjnych projektów tego typu. Może i biedniejący ludzie będą chcieli uciekać w VR gdzie trawa jest bardziej zielona (to też jest największe ryzyko że short długoterminowo nie wejdzie), ale wtedy nie będą chcieli budować realnej gospodarki. Władzom się to może nie spodobać.
-Przywiązanie do własnego ekosystemu dodatkowo zmniejsza szanse na upowszechnienie się jakichkolwiek ich nowych produktów. Trzymają łapę na wszystkim w sytuacji gdy nikt im nie ufa.
-Analiza fundamentalna skrajnie niekorzystna. Podstawy przyszłego wzrostu na których rośli ostatnie lata coraz bardziej niepewne.
-Ryzyka typowe dla shortów: dywidenda zżerająca zyski nie grozi, nie jest to firma ważna systemowo aby ją ratować w razie draki, inflacja faktycznie może zjeść część zysków przy długim shorcie. Ryzyko wystrzału ceny – moim zdaniem małe i akceptowalne. Koszt shorta akceptowalny.

#gielda