Ciekawa rzecz, Benziga(jeden…

Ciekawa rzecz, Benziga(jeden z lepszych i bardziej popularnych serwisów dotyczących inwestycji, wraz z analizami itp.) na swoim oficjalnym twiterze zamieścił dziś wpis o #amc wspominający tzw. naked shorts[1] (nagich pozycji krótkich) oraz o inkrementalnym potencjale wzrostu cen akcji (ROI upside potential). Jest to o tyle ciekawe, że tematyka naked shorts jest tematem tabu omijanym szerokim łukiem przez media, a tym bardziej w kontekście #memestocks jak #amc i #gme. Czyżby szykowałoby się nam kolejny cykl wystrzeliwujący AMC w kosmos? Ręki nie dam sobie uciąć, jednakże sam wykres (ruch cen, wolumenu, indykatory itp.) wydaje się sugerować sytuację podobną do majowej, przed pierwszymi wzrostami w skutek gamma-squeeze’u[3] (wtedy też cena akcji wzrosła o niemal 100% w ciągu jednej doby). Czy tak się stanie? trudno powiedzieć – aczkolwiek byłoby to bardzo fajnie.
Przy czym istnieje możliwość, że przynajmniej część mniejszych funduszy inwestycyjnych szortujących AMC – dostała #margincall ze względu na ostatnie spadki na giełdzie i fallout po #evergrande, #vix określany również jako „indeks strachu” również nie napawa optymizmem i nie spada poniżej 20$ sugerując dużą niepewność na giełdzie.

Poniżej linki do twita i artykułu:


https://www.benzinga.com/trading-ideas/long-ideas/21/09/23091214/why-amc-entertainment-stock-could-go-bananas?utm_campaign=partner_feed&utm_source=robinhood.com&utm_medium=partner_feed&utm_content=ticker_page

[1]nielegalna praktyka tworzenia sztucznych pozycji krótkich mających na celu efektywne zmniejszenie cen akcji, a w idealnym scenariuszu doprowadzając do bankructwa[2] lub ew. ściągnięcie z giełd (tak aby trafiły na rynki OTC/Pink sheets)
[2]wtedy wg amerykańskiego prawa nie osoby bądź też instytucje nie muszą płacić podatku od zysków kapitałowych;
[3]gamma-squeeze nie ma nic wspólnego z tzw. short-squeezem, opiera się on nagły przypływ dużej ilości opcji call będących ITM (in the money – czyli w zakresie strike price/ceny wykonania opcji) przy jednocześnie niskiej ilości akcji będących w posiadaniu market-maker’ów (=sprzedawców tego rodzaju instrumentów pochodnych), przez co zostają oni zmuszeni zabezpieczyć swoją pozycję (delta-hedging) na wypadek, gdyby trejderzy postanowili je zrealizować (całość odbywa się automatycznie).

#gielda #shortselling #gme #gamestop